^W górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Aktualności

SOLIDARNI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

21 marca dzieci z Przedszkola Samorządowego w Osieku nad Wisłą obchodziły Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto obchodzone corocznie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (DSI) ustanowione w 2005 roku, na którym od 2012 roku sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zespól Downa związany jest z zaburzeniem - trisomią 21 chromosomu. Dzieci rozmawiały na temat niepełnosprawności, symbolicznie ubrały kolorowe skarpetki oraz narysowały „linię prostą” na rączce- jako znak solidarności. Linia prosta na dłoni jest charakterystyczna dla ludzi z tym syndromem.

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych. Dziecko, które krzyczy na dźwięk kasy sklepowej. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy.

Kinga Waliszewska

Licznik odwiedzin:

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe w Osieku n/Wisłą Rights Reserved.